Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

26 | 01 | 2020
Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/vmail/wodip.opole.pl/zs_olszanka/www/j/images/Uwaga
    • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/

GMINNY PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH W CZESKIEJ WSI

 

12 stycznia w Czeskiej Wsi odbył się Przegląd Zespołów Kolędniczych 2020. Przed komisją konkursową wystąpiły nasze przedszkolaki, które miały okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami artystycznymi. Dla naszych dzieci była to kolejna możliwość zdobycia doświadczenia w tworzeniu małych form teatralnych, nie tylko występując, ale również obserwując grę aktorską innych zespołów. Za swój występ przedszkolaki otrzymały nagrodę pieniężną oraz dyplom.

tekst i foto Wiesława Stańczyk

SPOTKANIE WIGILIJNE Z RODZICAMI

Przyszli wszyscy, których kochamy, w niebo patrzą, gdy znika dzień.

Bo ta chwila, na którą czekamy, już niebawem rozpocznie się.

To Wigilia- noc oczekiwania, pierwsza gwiazdka rozjaśnia mrok.

Czas dobroci i życzeń składania, każdy czeka na nią cały rok.

19 GRUDNIA W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU W KRZYŻOWICACH ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE WIGILIJNE Z RODZICAMI. DZIECI ZAPREZENTOWAŁY KOLĘDY, WIERSZYKI I UTWORY O TEMATYCE BOŻONARODZENIOWEJ WPROWADZAJĄC WSZYSTKICH W NASTRÓJ ŚWIĄTECZNY. NIE ZABRAKŁO RÓWNIEŻ WZAJEMNYCH ŻYCZEŃ, OPŁATKA, PREZENTÓW ORAZ POCZĘSTUNKU PRZYGOTOWANEGO PRZEZ RODZICÓW. WSPÓLNIE SPĘDZONY CZAS Z BLISKIMI SPRAWIŁ, ŻE WIGILIA W NASZYM PRZEDSZKOLU UPŁYNĘŁA W MIŁEJ I SERDECZNEJ ATMOSFERZE.

tekst i foto Wiesława Stańczyk

WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ …, CZYLI ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE W KRZYŻOWICACH

22 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji biblioteka w Krzyżowicach zamieniła się w pluszowy i misiowy raj dla przedszkolaków. Na dzieci czekało moc atrakcji: pluszowe czytanie, misiowa bajeczka, układanie puzzli, zajęcia ruchowe, a także kolorowanki z ulubionymi misiami. Przedszkolaki były zachwycone, bo przecież Pluszowy Miś to ulubiona zabawka najmłodszych.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

Czytaj więcej: WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ …, CZYLI ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE W KRZYŻOWICACH

Występ zespołu " Zbrucz" z Ukrainy

Dnia 18 listopada przedszkolaki miały okazję zobaczyć występ muzycznego zespołu „Zbrucz” z Ukrainy. Była to okazja do poznania kultury, strojów ludowych, pieśni i tańców naszych wschodnich sąsiadów.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

LEKCJA PIERWSZEJ POMOCY W PRZEDSZKOLU

15 listopada w naszym przedszkolu gościliśmy Ratownika Medycznego i zarazem Instruktor Pierwszej Pomocy – Pana Andrzeja Wojnarowskiego. Celem zajęć było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku,  w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Pan Andrzej wyjaśnił dzieciom, na czym polega jego praca. Przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Uczyły się, w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Utrwaliły numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Poznały sprzęt ratowniczy i obserwowały, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że przedszkolaki poczuły się „małymi ratownikami”. Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Wojnarowskiemu za przybycie do naszego przedszkola i przybliżenie specyfiki swojej pracy.

tekst i foto Wiesława Stańczyk

PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI

W dniu 25 października dzieci uczestniczyły w wycieczce na pobliski cmentarz, celem uczczenia pamięci wszystkich zmarłych. Spacer alejkami cmentarza był dla przedszkolaków ogromnym przeżyciem. Szły skupione i bardzo zaciekawione. W czasie wycieczki, dzieci  poznawały tradycje, zwyczaje związane ze Świętem Zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumiały też jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju Zmarłych i osób odwiedzających to szczególne miejsce.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

 

 

POZNAJEMY ZAWÓD LEŚNIKA i MYŚLIWEGO

Dnia 29 listopada w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z PANIĄ MAGDALENĄ WINCER – LEŚNIKIEM Z NADLEŚNICTWA BRZEGORAZ PANEM PIOTREM SKOROCHODĄ-MYŚLIWYM Z KOŁA ŁOWIECKIEGO „HUBERT” W BRZEGU /tatą Jagódki/.

 Celem spotkania było kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, pogłębianie wiadomości na temat drzew, ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym, uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Pani Madzia i Pan Piotr wykorzystując ciekawe plansze, obrazki, naturalne okazy, opowiedzieli nam o różnych gatunkach drzew, zwierzętach i ptakach  zamieszkujących las, o ich zwyczajach i potrzebach. Przedszkolaki dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie. Musi szanować zwyczaje zwierząt w nim mieszkających oraz przestrzegać zasad zachowania się w nim. Zajęcia te uświadomiły nam, że przyrodę należy kochać i szanować, że wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni.  Na zakończenie spotkania wspólnie z naszymi gośćmi posadziliśmy w ogrodzie przedszkolnym piękne, zielone drzewko, jako symbol naszej przynależności do świata zwierząt i roślin .  Bardzo dziękujemy Pani Madzi oraz Panu Piotrowi za bardzo interesującą lekcję przyrody oraz  kolorowanki o tematyce edukacyjnej.

tekst i foto Wiesława Stańczyk

Idą, idą witaminki!

Z myślą o jarzynowych witaminkach, dzieci postanowiły zrobić pyszną sałatkę warzywną. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników. Podczas robienia sałatki, dzieci nauczyły się, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny. Na koniec gotową sałatkę nałożyliśmy na talerze, urządzając w sali prawdziwą ucztę.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

DZIEŃ CHŁOPAKA

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy przedszkola. Równie istotne jest, więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. Ten dzień był szczególny dla naszych chłopców. Dziewczynki wręczyły im upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. A słodki poczęstunek był dopełnieniem wspaniałego i radosnego dnia.

 

tekst i foto Wiesława Stańczyk

Występ przedszkolaków na XIX EUROPEJSKICH TARGACH CHŁOPSKICH w Krzyżowicach

Dnia 22 września 2019r. dzieci zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne na "XIX Europejskich Targach Chłopskich" w Krzyżowicach. Przedszkolakom towarzyszyła nie tylko wspaniała pogoda, ale także znakomite humory. Dzieci ubrane w piękne stroje ludowe odważnym krokiem wkroczyły na scenę. Zaprezentowały program artystyczny pod hasłem: „Dożynkowy wieniec". Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu najmłodszych sprawił oglądającym dużo pozytywnych emocji i radości. Za swoje dokonania aktorskie dzieci zostały nagrodzone obfitymi brawami. Wspaniały  klimat panował także na stoisku Rady Rodziców PP w Krzyżowicach. Ciasto upieczone przez rodziców sprzedawało się znakomicie. 

 "KAŻDE PRZEDSIĘWZIĘCIE, KTÓRE WNOSI W ŻYCIE DZIECKA UŚMIECH I ZADOWOLENIE JEST BEZCENNE. WSPARCIE ZE STRONY RODZICÓW, ŻYCZLIWOŚĆ I PRACA NA RZECZ PRZEDSZKOLA, AKCEPTACJA PLANÓW I ZAMIERZEŃ TO OGROMNA POMOC 
W KSZTAŁCENIU I WYCHOWANIU NASZYCH DZIECI."

 Dziękujemy!

tekst i foto Wiesława Stańczyk

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK-SPOTKANIE Z POLICJANTEM

19 września 2019 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Lewinie Brzeskim . Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi album z własnoręcznie wykonanymi pracami.

tekst i foto Wiesława Stańczyk

PODZIĘKOWANIE

Gminny Konkurs Recytatorski


Dnia 12 czerwca odbył się Gminny Konkurs Recytatorski . Nasze przedszkolaki: Artur Banik, Błażej Bruś, Szymon Ciepiela, Filip Fiałkowski, Amelia Hraca, Michał Krasoń, Hubert Skorochoda recytowali wiersze o tematyce patriotycznej.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

Udział dzieci w akcji edukacyjnej: "AKADEMIA DOBRYCH MANIER"

 

DZIECI Z PRZEDSZKOLA W KRZYŻOWICACH PRZYSTĄPIŁY DO AKCJI EDUKACYJNEJ I KONKURSU „AKADEMIA DOBRYCH MANIER”. CELEM AKCJI I KONKURSU BYŁO PROPAGOWANIE WŚRÓD DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM OGÓLNEJ WIEDZY NA TEMAT ZASAD I UMIEJĘTNOŚCI KULTURALNEGO ZACHOWANIA ORAZ DOBRYCH MANIER, JAK TEŻ POWSZECHNIE OBOWIĄZUJĄCYCH ZWROTÓW GRZECZNOŚCIOWYCH, KSZTAŁTOWANIE POSTAW W DUCHU ZROZUMIENIA I SZACUNKU DO SIEBIE ORAZ INNYCH OSÓB.  PODSUMOWANIEM AKCJI BYŁO WYKONANIE PRACY PLASTYCZNEJ. ZA ZNAJOMOŚĆ ZASAD SAVOIR-VIVRE PRZEDSZKOLAKI OTRZYMAŁY ODZNAKI „MISTRZA DOBRYCH MANIER".

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

AKADEMIA MŁODEGO KUCHARZA W PRZEDSZKOLU-WARSZTATY KULINARNE

Na ten dzień dzieci czekały z  wielkim entuzjazmem,tuż po śniadaniu do naszego przedszkola zagościły Panie z Akademii Młodego Kucharza w Opolu. Na początku odbyła się lekcja dobrych manier i reguł savoir-vivre’u, przypomnieliśmy sobie zasady higieny i bezpieczeństwa w  kuchni. Pod kierownictwem naszych Gości, zgodnie z instrukcją, krok po kroku zaczęliśmy dodawać do miseczek  poszczególne składniki potrzebne do wykonania WIOSENNYCH TRUFLI JAGLANYCH.  Zajęciom towarzyszyła wspaniała atmosfera, a nasi mali kucharze mogli się poczuć jak w prawdziwym „MasterChef Junior”.  Na pamiątkę wspólnych zajęć dzieci zabrały do domu własnoręcznie wykonane trufle oraz przepis na wykonanie doskonałego smakołyku.

tekst i foto Wiesława Stańczyk

"Siejemy kwiatki na przedszkolne rabatki"

Dzieci w naszym przedszkolu o ekologii wiedzą już bardzo dużo. Aktywnie uczestniczą w realizacji programów edukacyjnych oraz konkursach o tematyce ekologicznej. Kształtują one u dzieci postawy proekologiczne, przekonanie, że każdy z nas może być przyjacielem przyrody. Ważne jest też to, aby wszystkie przedszkolaki działały wspólnie w słusznej sprawie jak i dobrze się bawiły.Dlatego przeprowadziliśmy w naszym przedszkolu akcję, podczas której sialiśmy kwiaty na klombie przed budynkiem przedszkola.

Dzieci zaopatrzone w łopatki, grabki zabrały się do siania kwiatków. Przy okazji zauważyły, że nasiona poszczególnych roślin różnią się wyglądem, ale pomimo tych różnic ze wszystkich nasion na pewno wyrosną piękne kwiat.

tekst i foto Wiesława Stańczyk

 

Wycieczka do przedszkola w Olszance. Przedstawienie w wykonaniu artystów cyrkowych.

25 marca dzieci uczestniczyły w wycieczce do przedszkola w Pogorzeli, gdzie obejrzały występ cyrkowy „O BIMBOLANDO”. Wszystkie przedszkolaki – z zapartym tchem śledziły poczynania cyrkowców. Program artystyczny zawierał m.in. pokaz żonglerki, akrobacje, iluzję. Artyści zaprosili także nasze przedszkolaki do wspólnych występów. Szczególnie dużo emocji wzbudził wąż, którego dzieci mogły dotknąć. Pokaz dostarczył dzieciom miłych wrażeń, wiele radości i zadowolenia. Za swój występ artyści zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

WYBORY MINI MISS PRZEDSZKOLAKÓW- DZIEŃ KOBIET 2019

ZŁOTE SŁOŃCE RANO WSTAŁO

I TAK MYŚLI SOBIE

JESZCZE CHŁODNO, KWIATÓW MAŁO

A DZIŚ ŚWIĘTO KOBIET.

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu odbyły się WYBORY MINI MISS PRZEDSZKOLAKÓW. Szanowne JURY stanowili chłopcy z grupy, którzy przybyli do przedszkola odświętnie ubrani. Dziewczynki natomiast zaprezentowały się w pięknych kreacjach. Każda młoda dama tego dnia była nagrodzona. Po licznych konkurencjach  JURY wybrało: „Najbardziej Roześmianą Miss”, „Miss Równowagi”, „Najbardziej Rozskakaną Miss”, „Miss Najdłuższego Kucyka”, „Najbardziej Rozśpiewaną Miss”, „Miss Zgadywanek”, „Miss Szybkości” oraz „Miss Najszybszego Liczenia”. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:)

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

TŁUSTY CZWARTEK W PRZEDSZKOLU

 

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie.

Tymi słowami rozpoczął się w naszym przedszkolu słodki dzień – TŁUSTY CZWARTEK. Dzieci poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem. Odbyły się zabawy muzyczno –ruchowe oraz zabawy plastyczne. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci  pysznych pączków z cukrem pudrem.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU

W dniu 14 lutego 2019 roku w naszym przedszkolu odbyły się WALENTYNKI – podczas spotkania dzieci: kultywowały tradycje walentynkowe, były zachęcane do okazywania uczuć innym osobom, czerpały radość ze wspólnej zabawy i pobytu w przedszkolu; rozwijały poczucie przynależności do społeczności przedszkolnej, poznały tradycje walentynkowe jak również budowały atmosferę przyjaźni podczas licznych zabaw.  Dzieci ozdabiały walentynkowe serduszka-pierniczki, które wręczyły swoim rodzicom. Sprawiając im słodką i z serca płynącą niespodziankę.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

 

Spotkanie z pielęgniarką: "Zdrowie jest najważniejsze!"

 

13 lutego 2019 roku odwiedziła nas pani pielęgniarka z Brzeskiego Centrum Medycznego w Brzegu (babcia Jagódki i Hubercika ). Pani Marysia przyszła tego dnia do przedszkola w białym fartuchu i z tajemniczą torbą. Przygotowała dla nas prelekcję na temat: ”ZDROWIE JEST NAJWAŻNIEJSZE”. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się stosownie do pogody, właściwie się odżywiać. Pani Marysia wyjaśniła dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy styl życia. Opowiadając o swoich obowiązkach demonstrowała różne akcesoria, takie jak: różne rodzaje strzykawek, bandaże, plasterki, ciśnieniomierz i wiele innych.
Oczywiście wszystkie przedszkolaki otrzymały od gościa niespodziankę: naklejki – DZIELNY PACJENT. Serdecznie dziękujemy pani Marii Skorochoda za przybycie, mile spędzony czas, za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1507813
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
241
2431
241
1494324
1507813