Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

18 | 10 | 2019
Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/vmail/wodip.opole.pl/zs_olszanka/www/j/images/Uwaga
    • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/

DZIEŃ CHŁOPAKA

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy przedszkola. Równie istotne jest, więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. Ten dzień był szczególny dla naszych chłopców. Dziewczynki wręczyły im upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. A słodki poczęstunek był dopełnieniem wspaniałego i radosnego dnia.

 

tekst i foto Wiesława Stańczyk

Występ przedszkolaków na XIX EUROPEJSKICH TARGACH CHŁOPSKICH w Krzyżowicach

Dnia 22 września 2019r. dzieci zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne na "XIX Europejskich Targach Chłopskich" w Krzyżowicach. Przedszkolakom towarzyszyła nie tylko wspaniała pogoda, ale także znakomite humory. Dzieci ubrane w piękne stroje ludowe odważnym krokiem wkroczyły na scenę. Zaprezentowały program artystyczny pod hasłem: „Dożynkowy wieniec". Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu najmłodszych sprawił oglądającym dużo pozytywnych emocji i radości. Za swoje dokonania aktorskie dzieci zostały nagrodzone obfitymi brawami. Wspaniały  klimat panował także na stoisku Rady Rodziców PP w Krzyżowicach. Ciasto upieczone przez rodziców sprzedawało się znakomicie. 

 "KAŻDE PRZEDSIĘWZIĘCIE, KTÓRE WNOSI W ŻYCIE DZIECKA UŚMIECH I ZADOWOLENIE JEST BEZCENNE. WSPARCIE ZE STRONY RODZICÓW, ŻYCZLIWOŚĆ I PRACA NA RZECZ PRZEDSZKOLA, AKCEPTACJA PLANÓW I ZAMIERZEŃ TO OGROMNA POMOC 
W KSZTAŁCENIU I WYCHOWANIU NASZYCH DZIECI."

 Dziękujemy!

tekst i foto Wiesława Stańczyk

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK-SPOTKANIE Z POLICJANTEM

19 września 2019 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Lewinie Brzeskim . Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi album z własnoręcznie wykonanymi pracami.

tekst i foto Wiesława Stańczyk

PODZIĘKOWANIE

Gminny Konkurs Recytatorski


Dnia 12 czerwca odbył się Gminny Konkurs Recytatorski . Nasze przedszkolaki: Artur Banik, Błażej Bruś, Szymon Ciepiela, Filip Fiałkowski, Amelia Hraca, Michał Krasoń, Hubert Skorochoda recytowali wiersze o tematyce patriotycznej.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

Udział dzieci w akcji edukacyjnej: "AKADEMIA DOBRYCH MANIER"

 

DZIECI Z PRZEDSZKOLA W KRZYŻOWICACH PRZYSTĄPIŁY DO AKCJI EDUKACYJNEJ I KONKURSU „AKADEMIA DOBRYCH MANIER”. CELEM AKCJI I KONKURSU BYŁO PROPAGOWANIE WŚRÓD DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM OGÓLNEJ WIEDZY NA TEMAT ZASAD I UMIEJĘTNOŚCI KULTURALNEGO ZACHOWANIA ORAZ DOBRYCH MANIER, JAK TEŻ POWSZECHNIE OBOWIĄZUJĄCYCH ZWROTÓW GRZECZNOŚCIOWYCH, KSZTAŁTOWANIE POSTAW W DUCHU ZROZUMIENIA I SZACUNKU DO SIEBIE ORAZ INNYCH OSÓB.  PODSUMOWANIEM AKCJI BYŁO WYKONANIE PRACY PLASTYCZNEJ. ZA ZNAJOMOŚĆ ZASAD SAVOIR-VIVRE PRZEDSZKOLAKI OTRZYMAŁY ODZNAKI „MISTRZA DOBRYCH MANIER".

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

AKADEMIA MŁODEGO KUCHARZA W PRZEDSZKOLU-WARSZTATY KULINARNE

Na ten dzień dzieci czekały z  wielkim entuzjazmem,tuż po śniadaniu do naszego przedszkola zagościły Panie z Akademii Młodego Kucharza w Opolu. Na początku odbyła się lekcja dobrych manier i reguł savoir-vivre’u, przypomnieliśmy sobie zasady higieny i bezpieczeństwa w  kuchni. Pod kierownictwem naszych Gości, zgodnie z instrukcją, krok po kroku zaczęliśmy dodawać do miseczek  poszczególne składniki potrzebne do wykonania WIOSENNYCH TRUFLI JAGLANYCH.  Zajęciom towarzyszyła wspaniała atmosfera, a nasi mali kucharze mogli się poczuć jak w prawdziwym „MasterChef Junior”.  Na pamiątkę wspólnych zajęć dzieci zabrały do domu własnoręcznie wykonane trufle oraz przepis na wykonanie doskonałego smakołyku.

tekst i foto Wiesława Stańczyk

"Siejemy kwiatki na przedszkolne rabatki"

Dzieci w naszym przedszkolu o ekologii wiedzą już bardzo dużo. Aktywnie uczestniczą w realizacji programów edukacyjnych oraz konkursach o tematyce ekologicznej. Kształtują one u dzieci postawy proekologiczne, przekonanie, że każdy z nas może być przyjacielem przyrody. Ważne jest też to, aby wszystkie przedszkolaki działały wspólnie w słusznej sprawie jak i dobrze się bawiły.Dlatego przeprowadziliśmy w naszym przedszkolu akcję, podczas której sialiśmy kwiaty na klombie przed budynkiem przedszkola.

Dzieci zaopatrzone w łopatki, grabki zabrały się do siania kwiatków. Przy okazji zauważyły, że nasiona poszczególnych roślin różnią się wyglądem, ale pomimo tych różnic ze wszystkich nasion na pewno wyrosną piękne kwiat.

tekst i foto Wiesława Stańczyk

 

Wycieczka do przedszkola w Olszance. Przedstawienie w wykonaniu artystów cyrkowych.

25 marca dzieci uczestniczyły w wycieczce do przedszkola w Pogorzeli, gdzie obejrzały występ cyrkowy „O BIMBOLANDO”. Wszystkie przedszkolaki – z zapartym tchem śledziły poczynania cyrkowców. Program artystyczny zawierał m.in. pokaz żonglerki, akrobacje, iluzję. Artyści zaprosili także nasze przedszkolaki do wspólnych występów. Szczególnie dużo emocji wzbudził wąż, którego dzieci mogły dotknąć. Pokaz dostarczył dzieciom miłych wrażeń, wiele radości i zadowolenia. Za swój występ artyści zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

WYBORY MINI MISS PRZEDSZKOLAKÓW- DZIEŃ KOBIET 2019

ZŁOTE SŁOŃCE RANO WSTAŁO

I TAK MYŚLI SOBIE

JESZCZE CHŁODNO, KWIATÓW MAŁO

A DZIŚ ŚWIĘTO KOBIET.

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu odbyły się WYBORY MINI MISS PRZEDSZKOLAKÓW. Szanowne JURY stanowili chłopcy z grupy, którzy przybyli do przedszkola odświętnie ubrani. Dziewczynki natomiast zaprezentowały się w pięknych kreacjach. Każda młoda dama tego dnia była nagrodzona. Po licznych konkurencjach  JURY wybrało: „Najbardziej Roześmianą Miss”, „Miss Równowagi”, „Najbardziej Rozskakaną Miss”, „Miss Najdłuższego Kucyka”, „Najbardziej Rozśpiewaną Miss”, „Miss Zgadywanek”, „Miss Szybkości” oraz „Miss Najszybszego Liczenia”. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:)

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

TŁUSTY CZWARTEK W PRZEDSZKOLU

 

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie.

Tymi słowami rozpoczął się w naszym przedszkolu słodki dzień – TŁUSTY CZWARTEK. Dzieci poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem. Odbyły się zabawy muzyczno –ruchowe oraz zabawy plastyczne. Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci  pysznych pączków z cukrem pudrem.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU

W dniu 14 lutego 2019 roku w naszym przedszkolu odbyły się WALENTYNKI – podczas spotkania dzieci: kultywowały tradycje walentynkowe, były zachęcane do okazywania uczuć innym osobom, czerpały radość ze wspólnej zabawy i pobytu w przedszkolu; rozwijały poczucie przynależności do społeczności przedszkolnej, poznały tradycje walentynkowe jak również budowały atmosferę przyjaźni podczas licznych zabaw.  Dzieci ozdabiały walentynkowe serduszka-pierniczki, które wręczyły swoim rodzicom. Sprawiając im słodką i z serca płynącą niespodziankę.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

 

Spotkanie z pielęgniarką: "Zdrowie jest najważniejsze!"

 

13 lutego 2019 roku odwiedziła nas pani pielęgniarka z Brzeskiego Centrum Medycznego w Brzegu (babcia Jagódki i Hubercika ). Pani Marysia przyszła tego dnia do przedszkola w białym fartuchu i z tajemniczą torbą. Przygotowała dla nas prelekcję na temat: ”ZDROWIE JEST NAJWAŻNIEJSZE”. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się stosownie do pogody, właściwie się odżywiać. Pani Marysia wyjaśniła dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy styl życia. Opowiadając o swoich obowiązkach demonstrowała różne akcesoria, takie jak: różne rodzaje strzykawek, bandaże, plasterki, ciśnieniomierz i wiele innych.
Oczywiście wszystkie przedszkolaki otrzymały od gościa niespodziankę: naklejki – DZIELNY PACJENT. Serdecznie dziękujemy pani Marii Skorochoda za przybycie, mile spędzony czas, za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych w Pogorzeli

13 stycznia 2019 r. dzieci wzięły udział w Gminnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Pogorzeli. Głównym celem przeglądu było kultywowanie ludowych tradycji oraz prezentacja i upowszechnianie zwyczajów bożonarodzeniowych. Za swój występ przedszkolaki otrzymały gromkie brawa, które były wyrazem uznania publiczności za piękne przedstawienie, a od organizatora nagrodę pieniężną oraz dyplom.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE W KRZYŻOWICACH

Światowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. W związku z tym 23 listopada w bibliotece w Krzyżowicach był obchodzony  Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Święto to ustanowiono w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zestrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Wszystkim dzieciom o tym dniu przypominała scenografia biblioteczna. Pani Ania przygotowała dla najmłodszych czytelników mnóstwo niespodzianek. Teatrzyk, czytanie bajki o misiu a także dzieci wykonały samodzielnie zakładkę do książki w kształcie misia. Na zakończenie spotkania przedszkolaki podziękowały Pani Ani za wspaniałe zajęcia i w dowód wdzięczności wręczyły samodzielnie przygotowany MISIOWY ALBUMIK.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

DZIEŃ CZARNEGO KOTA W BIBLIOTECE W KRZYŻOWICACH

W czwartek 15 listopada przedszkolaki zamieniły się w koty. Dlaczego? Bo to Dzień Czarnego Kota! Pomysł święta powstał we Włoszech. Tam właśnie założono Ruch Obrony Czarnych Kotów. Ma on na celu ochronę czarnych kotów przed skutkami przesądów, jakie je otaczają. W tym dniu przedszkolaki udały się do biblioteki, gdzie dowiedziały się na podstawie literatury, że wcale nie trzeba  wierzyć w przesądy, że czarne koty przynoszą pecha… i że są one bardzo milusie. Dowiedziały się także jak żyją koty, jakie mają przyzwyczajenia, co lubią jeść oraz jak należy opiekować się nimi. Przedszkolaki dzięki temu spotkaniu jeszcze bardziej polubiły przemiłe zwierzątka.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

{gallery}galeria/2018_2019/pp_k/czarny_kot{/gallery}

100 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Dlatego też 8 listopada odbyła się uroczystość z okazji 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Przedszkolaki dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały także hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.  Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście, a na ich piersi widniały kotyliony w barwach narodowych. Występ przedszkolaków, ich zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami. 
Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

JESIENNY GRILL W PRZEDSZKOLU /fotorelacja/

NASI CZWORONOŻNI PRZYJACIELE. Spotkanie z wolontariuszką z PRZYTULISKA"PRZYTUL PSISKO" w Brzegu

Dnia 8 października 2018 r. dzieci uczestniczyły w spotkaniu z wolontariuszką z przytuliska "Przytul psisko" w Brzegu. Spotkanie miało na celu przybliżenie, oswojenie, uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt. Wyrobienie nawyku systematyczności w opiece nad nimi poprzez uświadomienie wszelkich ich potrzeb. Przedszkolaki dowiedziały się, jak należy dbać o zwierzęta, co to za miejsce – przytulisko oraz jak można pomóc zwierzętom tam mieszkającym. Dodatkowo poznaliśmy „mowę ciała psa”, wiemy, po czym rozpoznać czy piesek jest zły czy gotowy do zabawy.Na zakończenie przedszkolaki wręczyły pani wolontariuszce "Dyplom podziękowania"  oraz przekazały dla podopiecznych przytuliska karmę dla piesków i kotków.

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

Pyszne witaminki - robimy sałatkę jarzynową

Z myślą o jarzynowych witaminkach dzieci postanowiły zrobić wspólnie pyszną sałatkę warzywną. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników.

Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę warzywną przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Podczas robienia sałatki przedszkolaki nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że nie tylko ręce, ale również warzywa należy myć przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem.

Na koniec gotową sałatkę nałożyliśmy na talerze urządzając w sali prawdziwą ucztę!

Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadały wspólnie przygotowany posiłek:)

tekst i foto: Wiesława Stańczyk

E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1391900
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
335
1029
7326
1376999
1391900